Arama Başlatmak İçin Buraya Tıklayınız
(224) 572 17 71
572 17 71

Mangal Yakmanın Püf Noktaları

Mangal yapabilmek için mangal, mangal kömürü, çıra, ateş kaynağı, gazete, ızgara teli, tutacağa ihtiyaç duyarsınız. Bu gereksinimler karşılandıktan sonra mangalı yakabilirsiniz. Mangalı yakmak için fazla rüzgar olmayan bir ortam seçilmelidir. Fazla rüzgar ateşi azaltabileceği gibi tamamen de söndürebilir. Özellikle mangalın yakılma aşamasında fazla olmayan hafif bir rüzgar gereklidir. Mangal büyük mangal kömürleri konarak ateşle tutuşturulmamalıdır. Mangalı en doğru şekilde yakabilmek için çıra ile yakmanız gerekir. Mangal yakmak için gazete parçaları kullanılsa da gazete parçaları yanarak etin üzerine yapışabilmekte ve üzerindeki kimyasalı bırakabilmektedir. Bunun için en sağlıklı yolu çıra ile yakmaktır.

Çıra, kuru ve yanabilecek, kendinden büyük közleri tutuşturabilecek ağaç parçalarıdır. Çırayı pikniğe gittiğiniz tüm alanlarda bulabilirsiniz. Kurumuş ağaçların altından toplayacağınız çıralar ile mangalınızı yakabilirsiniz. Çıraları topladıktan sonra ise mangal kurulmalıdır. Mangal hazırlanınca çıralar belirli aralıklarla mangalın alt bölümüne yerleştirilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çıraların yoğun ve üst üste bir şekilde koyulmamasıdır. Çıralar alev aldıktan sonra mangalın büyüklüğüne göre çıra ekleyebilirsiniz. Topladığınız çıraların kuru olduğundan emin olduktan sonra kolay yanabileceği şekilde mangalın altına yerleştirin. Ateş kaynağı olarak çakmak da tercih edilse de en iyi yanabilecek ateş kaynağı kibrittir. Kibrit yakabileceği gibi kendi yanarak da tutuşturmaya yardımcı olur. Çıra alev aldıktan sonra bir süre beklenmelidir. Birkaç çıra yandıktan sonra üzerine ateşi söndürmeyecek şekilde diğer çıralar atılmalıdır. Ateş biraz çoğalınca ise diğer çıralarında yanabilmesi için elinize bir gazete veya kürek alarak hafifçe yelleyebilirsiniz. Bu şekilde diğer çıralar da yanmış olacaktır. Bunu yaparken hafifçe yellediğinizden emin olmalısınız. Fazla hava ateşi söndürüp aynı işlemi baştan yapmanıza sebep olabilir. Çıralar yandıktan sonra ateşi dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ateşi sönmemesi ve artması için mangal küreği veya gazete ile devamlı olarak yelleyebilirsiniz.

Önemlİ maddeler
  1. Her maddenin tutuşma sıcaklığı farklıdır.
  2. Alev yukarı doğru yükselir.
  3. Oksijen yanmayı artırır. Kömür sobalarında kömür, odun, çıra ve kağıt bir sobaya doldurulur ve kağıt tutuşturulur. Kağıdın verdiği ısı ile çıra tutuşur, çıranın verdiği ısı ile odun tutuşur ve odunun verdiği ısı ile kömür tutuşur. Özellikle çıra çam ağacından olduğu için çok çabuk tutuşur.Gazete yakılması önerilmez çünkü duman çıkartır ki zaten amatörler gazete yakar derler..Çıraların dizilişi de önemli.Koni biçiminde olmalı.Bu işlemleri yaparken eğer varsa mangalın alt havalandırma deliklerini açmak gerekir.
DİPNOT
Pişme sırasında etlerin suları etin orta yerinde toplanır. Bunları kesme tahtası üzerinde 1-2 dakika dinlendirdikten sonra servis yaparsanız, bu suların etin tüm iç dokularına yeniden dağılmış olmalarını sağlarsınız ki bu da lezzeti ziyadesiyle artırır.
İletisim Bilgileri
  • (224) 572 17 71
  • info@sezginizgara.com
Adres Bilgileri
  • Cumhuriyet Alanı Fırın Sokak
  • Orhangazi/Bursa, Türkiye